Biserica Bătușari din Curtea de Argeș

La intrarea în municipiul Curtea de Argeș, în partea de sud, pe strada Vlaicu - Vodă, se află Biserica Bătușari (Brad-Botușari, cum mai este cunoscută), cu hramurile "Intrarea in Biserică a Maicii Domnului", "Sfântul Apostol Petru" și "Sfântul Ioan Botezatorul". Edificiul religios este monument istoric - categoria I.

Biserica a fost ctitorită de Domnul Țării Românești, voievodul Petru Cercel, în anul 1583. Lăcașul de cult s-ar fi ruinat într-unul dintre cutremurele care au zguduit regiunea în 1628, fiind reconstruit între 1641-1654.

În timpul Primului Război Mondial biserica a fost închisă. În 1919, a fost reparat acoperișul de către preotul Petre Rudeanu, iar pictura a fost restaurată, în anul 1941, de către preotul Dumitru Zmeureanu. În anul 1952, biserica a fost din nou închisă.

Biserica Bătușari din Curtea de Argeș a fost redeschisă și resfințită în anul 1994, după 52 de ani de părăsire, de către Înaltpreasfințitul Părinte Calinic - Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului.

Așezare: Municipiul Curtea de Argeș este situat în partea de nord-vest a județului Argeș. Este străbătut de șoseaua națională DN7C, care leagă Piteștiul de Sibiu prin Munții Făgăraș, fiind situat la o distanță de 38 km de municipiul Pitești.

(Sursa: wikipedia.org, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului)