Cea de a IV-a ediție a Festivalului de reconstituire antică "TRANSALUTANUS FEST. La porțile imperiului"

Asociația Historia Renascita, în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș și Muzeul Județean Argeș, organizează, în perioada 6 - 8 septembrie, la Castrul Roman Jidova, obiectiv aflat în patrimoniul UNESCO, cea de a IV-a ediție a Festivalului de reconstituire antică "TRANSALUTANUS FEST. La porțile imperiului".

În acest weekend, timp de două zile, vremurile în care revoltele barbare zguduiau frontierele provinciei romane nord-dunărene vor fi readuse la viață.

Castrul Roman Jidova, un loc încărcat de istorie, este cel mai important punct de apărare de pe limesul transalutan și fortificația cea mai bine păstrată  de pe teritoriul țării din rețeaua construită de Imperiul Roman.

Programul "TRANSALUTANUS FEST. La porțile imperiului":

*Sâmbătă, 7 septembrie 2024, Castrul Roman Jidova

12:00 - Deschiderea taberelor antice (dacică si romană)

12:00/20:00 - Ateliere antice (gastronomie antică, tir cu arcul, fierărie, țesut, olărit, zale, pielărie, numismatică)

14:00 - Deschiderea oficială a festivalului; salutul trupelor; dansuri antice, alocuțiuni oficialități

14:30/15:00 - Lupte gladiatori

18:30 - Prezentări echipamente/demonstrații și tactică militară

19:00 - Marea bătălie dintre barbari și romani

21:00 - Rugul sacru. Ritual antic.

*Duminică, 8 septembrie 2024, Castrul Roman Jidova

11:30 - Deschiderea taberelor antice ( dacică și romană)

11:30 - 15:00 Ateliere antice (gastronomie antică, tir cu arcul, fierărie, țesut, olărit, zale, pielărie, numismatică)

12:00 - Pentatlon (întreceri sportive)