Cupa României la Skandenberg

Cei mai puternici oameni din țară s-au întrecut, duminică, la Pitești, la Cupa României la Skandenberg - Armwrestling

Cei mai puternici oameni din țară s-au întrecut, duminică, la Pitești, la Cupa României la Skandenberg -  Armwrestling. Competiția organizată de Clubul Sportiv de Skandenberg ,,Armbenders Viorel Dobrin" condus de campionul mondial la Skandenberg, Viorel Dobrin, la care Consiliul Județean Argeș a fost partener, a reunit peste 150 de concurenți și, anul acesta, un număr foarte mare de copii și juniori.

Invitat special a fost Radu Valahu, "omul record" și multiplu campion național și mondial.

Radu Valahu și Adrian Dumitru Bughiu au făcut și un rematch demonstrativ, într-o reeditare a bătăliei de acum doi ani, sub arbitrajul lui Viorel Dobrin.

"Eu vreau să vă mulțumesc pentru că ați venit în număr atât de mare ! Vreau să mulțumesc și părinților care își sprijină copiii să participe la aceste evenimente și să facă sport! Îl felicit pe Viorel Dobrin pentru această competiție, dar și pentru că a reușit să pună Argeșul și Poiana Lacului pe harta mondială a acestui sport dificil! Vreau să știți că puteți conta pe implicarea mea și a Consiliului Județean în organizarea acestor competiții la Pitești și pe viitor !"Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

"Trebuie să mulțumim Consiliului Județean Argeș, vicepreședintelui Adrian Bughiu și lui Viorel Dobrin pentru eforturile făcute astfel încât să reușim să aducem aici, la Pitești, cei mai puternici concurenți din țară, la Cupa României" - Radu Valahu, multiplu campion național și mondial.

"Ceea ce am făcut aici nu era posibil fără sprijinul Consiliului Județean și mai ales fără implicarea președintelui Ion Mînzînă și a vicepreședintelui Adrian Bughiu care sunt susținători ai sportului în general și, desigur, ai skandenberg -ului, după cum puteți vedea! Anul acesta avem un unumăr foarte mare de copii și juniori pentru că vrem să promovăm acest sport în rândul tinerilor! Le mulțumesc tuturor pentru sprijinul acordat !" - Viorel Dobrin, organizator Cupa României la Skandenberg-Armwrestling

"Este un eveniment deosebit aici, la Pitești, așa cum au fost toate competițiile pe care le-am organizat de-a lungul timpului, asta pentru că avem un om foarte devotat și implicat în acest sport, pe Viorel Dobrin, care este de aici, din Argeș, și o implicare deosebită a autorităților județene și vreau să îi mulțumesc aici vicepreședintelui Adrian Bughiu" Mircea Simionescu, președinte Federația Română de Skandenberg - Armwrestling, care și-a serbat ziua chiar la Pitești, în timpul competiției.

Au străbătut jumătate din țară pe biciclete ca să ajungă la Cupa de la Pitești !

Doi competitori, tată și fiu, au ajuns de la Arad la Cupa României de la Pitești pe biciclete. Au parcurs 450 de kilometri, plecând de joi dimineața. Au venit pe Transalpina și s-au întors, după ce au terminat competiția, pe un traseu care a cuprins și Transfăgărășanul Romeo Isfan și Adonis Isfan sunt membri ai CS Șoimii Lipova. Ei au fost întâmpinați de Radu Valahu care i-a dat ca exemplu de curaj și forță.

La eveniment a fost prezent și viceprimarul și primarul ales al comunei Poiana Lacului, Valerică Spirea, locul natal al lui Viorel Dobrin, comuna unde își desfășoară activitatea clubul de skandenberg cu cei mai mulți membri din țară. De altfel, Armbenders Viorel Dobrin a și câștigat Cupa României la echipe, fiind urmată de Unirea Sișești și

.