Sistemul de alimentare cu gaze si energie electrica

La nivelul comunei exista retea de gaze care aprovizioneaza satele Albota si Mares. In acest moment exista 400 gospodarii bransate la reteaua de gaze.

Proiectul a fost realizat in parteneriat cu GDF Suez si a fost in valoare de 2 milioane de euro.

Alimentarea cu energie electrica. Alimentarea cu energie electrica reprezinta un element vital atat pentru desfasurarea in conditii normale a vietii populatiei, cat si pentru activitatile economico-sociale specifice care se desfasoara intr-o localitate.

In cazul comunei Albota, toate locuintele sunt racordate la reteaua de alimentare cu energie electrica. De asemenea sistemul de iluminat public acopera toata localitatea si este unul conventional, cu becuri economice.

In comuna Albota iluminatul public este realizat in mod automat de un numar de 530 lampi economice, iar in urmatoarea perioada nu se va realiza extindere.

In urmatorii ani se doreste extinderea retelei de iluminat public pe ruta Pitesti - Albota, dar si in zona Dealul Ursului - Fratesti. De asemenea se doreste realizarea unor puncte de transformare pe ruta Pitesti - Albota km 7+70 si in jurul km 5.

In comuna exista in acest moment implementat un sistem de supraveghere video; se doreste extinderea acestui sistem in satul Mares, Gura Vaii si Tonesti.

(Informatii preluate din Strategia de Dezvoltare Locala a Comunei Albota 2014 - 2020)