„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată !"

UAT COMUNA BRADULET a demarat implementarea proiectului „ DIGI Scoala mea" (cod proiect F-PNRR-Dotari-2023-4566), depus în cadrul Apelului cu numarul F-PNRR-Dotari-2023 - Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe

UAT COMUNA BRADULET a demarat implementarea proiectului „DIGI Scoala mea" (cod proiect F-PNRR-Dotari-2023-4566), depus în cadrul Apelului cu numarul F-PNRR-Dotari-2023 - Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe. Competiția 2023, apel dedicat unitatilor de invatamant preuniversitar de stat din Romania.

Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C15: Educație în cadrul Investitiilor I9 - Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ si I11 - Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.

Valoare totală a contractului de finanțare semnat este de 786.594,52 RON, finantare nerambursabilă.

Proiectul "DIGI Scoala mea" presupune achizitionarea si punerea in functiune a resurselor tehnologice necesare si dotari specifice pentru echiparea unui laborator de informatica, a 7 sali de clasa, a unei sali de grupa, a unui laborator de stiinte si a unui cabinet de consiliere si asistenta psihopedagogica.

OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI:

• Creșterea capacității de reziliență a sistemului educațional din localitatea Bradulet prin asigurarea echipamentelor și resurselor tehnologice digitale, precum si a  a dotării unitatilor de invatamant preuniversitar.

OBIECTIVE SPECIFICE:

• OS_1 - Digitalizarea mediilor de invatare din localitatea Bradulet prin asigurarea infrastructurii și resursele tehnologice necesare pentru echiparea unui laborator de informatica, a 7 sali de clasa, a 1 sali de grupa, a unui laborator de stiinte si a unui cabinet de consiliere si asistenta psihopedagogica; OS 1 va contribui la indeplinirea Investiției 9 - Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ.
  • OS_2 - Asigurarea unui proces educational de calitate prin dotarea a 7 sali de clasa, a 1 sali de grupa, a unui laborator de stiinte, a unei salii de sport si a unui cabinet de consiliere si asistenta psihopedagogica din localitatea Bradulet, cu mobilier si materiale didactice conform standardelor minime privind echiparea sălilor de clasă/a laboratoarelor/a atelierelor școlare; OS 2 va contribui la indeplinirea Investiției 11 - Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.

Grupul tinta al proiectului "DIGI Scoala mea" este reprezentat de elevii si cadrele didactice din cadrul unitatilor de invatamant din localitatea Bradulet, judetul Arges, de la toate nivelurile de invatamant: prescolar, primar si gimnazial.

Durata proiectului este de maxim 16 de luni, respectiv pana cel mai târziu la data de 31 decembrie 2024.

Atasamente:

Documentul comunicatului de presa din data de 25.01.2024.pdf