Structura pe sexe si grupe de varsta

Privind structura pe varste a populatiei pentru comuna Poienarii de Muscel, ponderea o detine populatia intre 19 ani si 59 ani care reprezinta aproximativ 52,3% din total, iar in cadrul acesteia, femeile reprezinta peste 57% din total, dupa datele recensamantului din 1966. In grupa de varste 0 – 19 ani ponderea o detine populatia masculina cu 52%.

In prezent, la structura pe sexe la nivelul comunei, se constata o semnificativa superioritate numerica in favoarea sexului feminin, care la nivelul anului 1960 detinea aproximativ 52%, iar in 1992, aproximativ 53,2% .

Se pare ca schimabrile economice si sociale determinate de evenimentele din 1989 a produs schimbari in structura populatiei active a comunei Poienarii de Muscel prin reducerile de personal, somaj, pensionare, determinate de reducerea locului de munca la unitatile industriale din Campulung Muscel si la minele din partea de V. a bazinului carbonifer.